• bez kategorii
    Liczba artykułów:
    3
  • DLA ZDROWIA

    Śniadanie to podstawa

     

    Nie przesadzaj z napojami gazowanymi i energetycznymi

    Pijemy coraz więcej kolorowych, słodzonych napojów gazowanych. Tymczasem ich nadmiar powoduje wzdęcia, a cukier w nich zawarty sprzyja rozwojowi próchnicy i otyłości. Napoje tego typu zawierają sztuczne barwniki, konserwanty i substancje, które nie są wskazane zwłaszcza dla chorych na cukrzycę czy schorzenia układu pokarmowego (zespół drażliwego jelita, wrzody itp.).

    Coraz popularniejsze stają się napoje energetyczne (np. Red Bull) i napoje izotoniczne (np. Isostar). Piją je osoby regularnie uprawiające sport, prowadzące aktywny tryb życia, a także pracujące ciężko fizycznie. Napoje energetyzujące dodają energii i poprawiają koncentrację, izotoniczne natomiast uzupełniają witaminy i składniki mineralne, które tracimy pocąc się. Ale wiele z tych napojów zawiera kofeinę, cukier, słodziki, dwutlenek węgla, a także konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty. Lepiej więc nie pić ich zbyt często. Może wystarczy zastąpić je wodą, zjeść kawałek gorzkiej czekolady lub odpocząć.
    Soki owocowe i warzywne

    Poza wodą mineralną należy pić soki owocowe i warzywne. To nie tylko smaczne napoje, ale i źródło witamin i składników odżywczych (najwartościowsze są z miąższem owoców). Większość soków zawiera witaminy (zazwyczaj C, A i E) oraz błonnik poprawiający pracę przewodu pokarmowego i obniżający poziom cholesterolu. Soki marchwiowe i marchwiowo-owocowe są ponadto dobrym źródłem beta-karotenu (czyli prowitaminy A). Najwięcej błonnika oraz witamin mają jednak soki wyciskane ze świeżych owoców.

    Chociaż ponad 80 proc. z nas twierdzi, że lubi soki (najbardziej pomarańczowy, jabłkowy i marchwiowy), to i tak pijemy ich za mało. W ciągu roku Polak wypija 20 l soków, Niemiec dwa razy tyle, a Francuz prawie trzy razy. To prawda, że są dość kaloryczne, dlatego wystarczy szklanka (100 kcal) dziennie. Niektórzy rozcieńczają je wodą, ponieważ są dla nich za ostre, za kwaśne lub po prostu za drogie. Mieszane z wodą mają mniej kalorii, ale też mniej składników odżywczych. Popularne są u nas syropy i nektary. Gęstsze i słodsze niż soki, są bardziej kaloryczne. Pijemy je raczej okazjonalnie, zwykle jesienią i zimą jako dodatek do herbaty.
    Soki marchwiowe są źródłem wielu wartościowych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania organizmu w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Wzbogacone dodatkowo porcją witamin, w sposób naturalny stają się doskonałym „paliwem" energetycznym dla każdego.

    Liczba artykułów:
    2